0322 612 34 76
Kuyruk Sokumu Ağrısı
Kuyruk Sokumu Ağrısı

Kuyruk Sokumu Ağrısı

 

 

 

 

 

Kuyruk sokumu omurganın en altında, kalçaların hemen üzerinde bulunan üçgenimsi bir kemiktir. Bu kemik, çeşitli kasların bağlanma noktasını oluşturmasından dolayı büyük önem taşır. Günümüzde, özellikle bilgisayar karşısında uzun süre oturarak çalışmak, kuyruk sokumu ağrılarında artışa neden olmaktadır. 

 


Kuyruk sokumu ağrısı

 

 

 

 


Halk arasında poçik denen kuyruk sokumu, omurganın en alt ucunda, genellikle 4 kemiğin kaynaşmasından oluşan üçgenimsi bir yapıdır. Kuyruk sokumunun görevleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 

tendonlar, bağlar ve kaslar için bir bağlanma yeri oluşturmak 


bazı pelvik taban kaslarının eklenme noktası olmak 


oturma pozisyonundayken kişiyi desteklemek ve dengelemek


Yapılan araştırmalar kuyruk sokumu ağrısının, kadınlarda erkeklere oranla 5 kat daha fazla raporlandığını göstermektedir. Bu durumun olası nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir: 

 

Kadınlar, pelvik rotasyon miktarını azaltabilen ve kuyruk sokumunu daha fazla hasara maruz bırakan, daha geniş bir pelvik yapıya sahiptir.


Kadınlar, otururken kuyruk sokumuna daha fazla ağırlık verme eğilimindedir. Bu oturuş bozukluğu, kuyruk sokumunun hasara daha duyarlı hale gelmesine neden olur.


Doğum sırasında, bebek kuyruk sokumu üzerinde hareket ederken akut hasar geliştirebilirler. 


Pelvik kas krampları da kadınlarda artmış kuyruk sokumu ağrısında rol oynayabilir. Fiziksel değerlendirmelerde, kadınlar adet öncesi dönemde büyük oranda artmış kuyruk sokumu ağrısı rapor etmiştir.

 

 

 

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014